Yapılışı

Önce bütün malzemeleri (maydanoz ve nane hariç, onları sebzeler biraz yumuşadıktan sonra ekleyeceğiz) küp küp doğrayın ve tencereye koyun. Ocağı orta ateşe ayarlayıp sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin, yaklaşık 30 dk da oluyor. Altını kapatmadan doğranmış maydanoz ve naneyi de ekleyip bir 7-8 dk daha pişirin. Daha sonra sebzeleri blendırdan geçirin ve soğumaya bırakın. Karışım iyice ılıdıktan sonra sebzenin suyundan birkaç kaşık alıp kaseye koyun ve mayayı içinde iyice eritin. Kaseyi sebzelerin içine döküp iyice karıştırın, her yerine ulaşsın. Daha sonra unu yavaş yavaş ilave edip önce kaşıkla, kıvama geldikten sonra elinizle yoğurun. Genellikle un kalitesine göre kıvam değişir, hamurun kıvamı ele yapışan ama cıvık olmayan bir hamur olacak. Gerekirse un miktarını artırabilirsiniz. Kıvamını alınca ılık bir köşeye koyun ve 2, 5 gün (ekşi severseniz daha fazla bekleyebilirsiniz, ben bebeğim için yaptığımdan 2, 5 gün beklettim) bekletin ve ara ara kabardıkça karıştırın. 2. 5 günün sonunda yağlı kağıt serili tepsilere ya da geniş bir alana kaşıkla karışımdan dökün ve kaşık yardımıyla yayın. Bu şekilde benim tarhana hamurlarım 2 günde kurudu. Kurudukça elinizle bölüp ufalayın. En son robotta çekin ya da kevgirden geçirin. Bu şekilde 2 kg dan biraz fazla tarhana çıktı. Afiyet olsun.

Püf Noktası

Benim domateslerim baya sulu olduğu için çok fazla su eklemedim, ama siz ocağa koyduktan sonra bir bakın eğer suyu çok azalırsa biraz daha su ekleyebilirsiniz. Ben çok sulu olması taraftarı değilim, çünkü çok fazla un eklemek gerekiyor.

Uyarılar

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışın ve üç gün bekleme kuralını uygulayın!

Aklınızda Bulunsun

Benim tarhanam yoğurtsuz, onun yerine iki tatlı kaşığı maya kullandım, zaten haşlanmış nohut ta olduğu için çok güzel mayalandı. Ben sebze olarak bunları bulabildim, siz isterseniz daha çeşitli de yapabilirsiz.

Tarifin en altındaki linklerde bu tarifte kulanılan malzemeler hakında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca bir çok konuda faydalı bilgilere de ulaşabilirsiniz bu linklerden.

Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.