Yapılışı

Önce una keçiboynuzu tozunu ve karbonatı atıp karıştırın, sonra tereyağını ekleyip iyice yedirin una. Daha sonra yumurta, süt ve vanilyayı ekleyip iyice karıştırın. En son meyve püresini ve ceviz-fındık karışımını da ekleyip hamuru güzelce karıştırın ki, püre ve yemişler her tarafa homojen dağılsın. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp biraz yassılaştırıp yağlı kağıt serili tepsiye dizin. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında orta bölmenin bir altı ya da 3 sıra ise en alt katta yaklaşık 30 dk kadar pişirin. Arada kontrol edin çünkü hamur koyu renk olduğu için kızardığı belli olmuyor, fazla pişip kurumasınlar. Yaklaşık 28-30 adet kurabiye çıkıyor. Afiyet olsun.

Uyarılar

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışın ve üç gün bekleme kuralını uygulayın!

Aklınızda Bulunsun

Şeker ve türevleri kullanmıyorum onun yerine meyveler ile tatlandırıyorum. Meyve olarak ta istediğiniz meyvelerden kullanabilirsiniz. Bir de yemiş olarak ceviz ve fındık koyuyorum içine, ceviz bebeklerin beyin gelişimi için çok önemli diyorlar. Bebeğinizin ayına uygun olarak bu tarifi düzenleyip uygulayabilirsiniz.

Tarifin en altındaki linklerde bu tarifte kulanılan malzemeler hakında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca bir çok konuda faydalı bilgilere de ulaşabilirsiniz bu linklerden.

Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.