Yapılışı

Kayısıları ortadan ikiye bölün, çekirdeklerini çıkarın.
Küçük bir kap ya da cezvede 5-8 dakika yumuşayıncaya kadar pişirin.
Blendırdan geçirin.
İçine bir tutam tarçın ekleyin.

Uyarılar

Unutmayın, her çocuk farklıdır. Vereceğiniz yiyeceklerin büyüklük ve yumuşaklığını bebeğinize göre ayarlayın ve her zaman güvenlik kurallarına uyun. Bebeğinizin parmak yiyeceklere hazır olup olmadığını merak ediyorsanız tıklayın.
 
Bebekleri cevize başlatma ayı genel uygulamada 12’dir. Ancak birçok doktor daha erken aylarda ceviz kullanımı uygun görüyor. 12. aydan önce ceviz kullanımını doktorunuza danışın.

Aklınızda Bulunsun

Bebeğiniz parmak yiyecek yemeye başladıysa kayısıları küçük parçalara bölüp önüne koyabilirsiniz. Bir yaşından sonra pişmiş yarım kayısıları bölmeden de önüne koyabilirsiniz. Hatta üstüne blendırda toz haline getirdiğiniz cevizden de serpebilirsiniz. Küçük gurmeniz hatta kendiniz için bile bundan daha sağlıklı ve lezzetli bir tatlı olamaz. Bir lokma ağzınıza atın ,siz de bayılacaksınız. 
 
Bu tarifi her türlü yiyeceği tatlandırmak için şeker yerine kullanabilirsiniz. Bebek ve çocuk yiyeceklerinde neden şeker kullanmamak gerektiğini ve şekerin alternatiflerini öğrenmek için tıklayın..


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 6-8 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.