Yapılışı

Fırını 180 dereceye ayarlayın.
Oda sıcaklığındaki tereyağı, şeker ve vanilini (Vanilinden bir kaşık krema için ayırın) yumuşacık olana kadar çırpın.
Yumurta, unu ve tarçını ekleyin, çırpmaya devam edin.
Hazırladığınız hamuru 2 yağlı kağıt arasında oklava ile düzeltin ve alttaki yağlı kağıt ile fırın tepsisine/yuvarlak cam fırın kabına alın.
Kurabiye hamuru kızarıp sertleşene kadar (10-15 dakika) pişirin.
250 gram krem peynir, 2 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı vanilya ve rondolanmış fındığı tel çırpıcı ile çırpın. Hazırladığınız karışımı hamurun üzerine yayın.
Meyveleri soyup dilimleyin ve pastanın üzerini süsleyin.

Püf Noktası

Bu tarif çocuklarla birlikte hazırlaması çok eğlenceli bir tariftir.
Minik gurmenizin parmakları değerse daha da lezzetli olacaktır :)

Bu sağlıklı pastayı farklı mevsim meyveleri kullanarak da deneyebilirsiniz. Tarifte az mikterda şeker kulanılmıştır. Minik gurmelerin her gün pasta yemediğini ve bir porsiyona düşen şeker miktarının eser miktarda olduğunu düşünürsek, küçük bir kaçamak olabilir :) 

Hazır paket gıda önerilmiyor biliyorsunuz. Bun edenle size bu tarifte kulanacağınız krem peynir için ev yapımı labne tarifimizi veriyoruz, tıklayın.

Uyarılar

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışın ve üç gün bekleme kuralını uygulayın! Çocuğunuza daha önce fındık vermediyseniz pastanın içine fındık kullanmayın. Fındık alerjik olabilir. Kuruyemişlere başlamak için doktorunuza danışın. Kuru yemişlere başlama ayı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Aklınızda Bulunsun

Bu sağlıklı pastayı farklı mevsim meyveleri kullanarak da deneyebilirsiniz. Tarifte az mikterda şeker kulanılmıştır. Minik gurmelerin her gün pasta yemediğini ve bir porsiyona düşen şeker miktarının eser miktarda olduğunu düşünürsek, küçük bir kaçamak olabilir :) 

Hazır paket gıda önerilmiyor biliyorsunuz. Bun edenle size bu tarifte kulanacağınız krem peynir için ev yapımı labne tarifimizi veriyoruz, tıklayın.

Tarifin en altındaki linklerde bu tarifte kulanılan malzemeler hakında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca bir çok konuda faydalı bilgilere de ulaşabilirsiniz bu linklerden.

Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.