Yapılışı

Yağ hariç malzemeleri ekleyip muhallebi gibi pişirip altını kapatın.1 kaşık tereyağı ekleyin, ılındıktan sonra pekmezi ekleyin, kalıplara alıp buzluğa koyun.
 

Püf Noktası

Puding yapar gibi karıştırmak, topaklanmasını önlemek önemli.

Uyarılar

İlk kez vereceğiniz bütün gıdalar için önce doktorunuza danışın ve üç gün bekleme kuralını uygulayın! Pekmezi kesinlikle pişerken eklemeyin ve mutlaka ılındıktan sonra ekleyin. Pekmezde kanser tehlikesi yazısı için tıklayın.

Aklınızda Bulunsun

Kakao yerine, keçiboynuzu tozu kullanırsanız, pekmez miktarini azaltabilirsiniz. Keçiboynuzu da doğal tadlandırıcıdır. 

 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.