Yapılışı

Fırını 200 dereceye ayarlayın ve ısınmaya bırakın.
Sarımsakları ezin.
İki ayrı kap alın. Birinde kuru malzemeleri yani  unları, kabartma tozunu, şeker ve  tuzu karıştırın.
Diğerinde  yumurta, süt ve sarımsağı karıştırın.
İki kaptaki malzemeyi yavaşça birbirine karıştırın.
Karışımı yağladığınız muffin kaplarına koyun. 
15-20 dakika pişirin.

Püf Noktası

Uzmanlar sarımsağı ezdikten sonra bir 10 dakika bekletmenizi öneriyor. Hemen yemeğin içine koyup pişirmeyin. Bu 10 dakikalık tenefüs sarımsağın içindeki allicin maddesinin iyiden iyiye açığa çıkmasını sağlayacaktır. Sarımsağın içindeki allicin bu sayede bebeğiniz için bir antibakteriyel ve antiviral etkisi gösterecektir. Bunun dışında sarımsağı çok pişirmemekte iyi bir fikir. Bu sayede içindeki besin değerlerini kaybetmeyecek.
 
Dilerseniz bu tarifin içine kıyılmış maydanoz da koyabilirsiniz. Böylece sarımsağın kokusu da hafiflemiş olacak.
 

Uyarılar

Sütün neden olabileceği sindirim problemleri nedeniyle, Gurme Bebek bu tarifi1 yaşından büyük bebekler için uygulamanızı tavsiye ediyor.
 
Bebeklere yumurta sarısı 8. aydan itibaren verilebiliyor. Beyazını vermek için 1 yaşına kadar beklemeniz gerekecek. Yumurtayı çok iyi pişirmeniz önemli. Yumurta çocuğunuz için tehlikeli olabilecek salmonella bakterisi içerebiliyor. Endişelenmenize gerek yok. Salmonella ısıyla ölüyor. İyi pişmiş bir yumurtayla, küçük gurmeniz güvende. 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 12-18 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.