Yapılışı

Soğanı soyup halka halka olacak şekilde doğrayın.
Bir buzdolabı poşetinin içine tam buğday ununu koyun, sonra da soğan halkalarını koyup çalkalayın. Böylece soğanlarınız güzelce unlanacak.
Buzdolabı poşetindeki halkalarınızı buzdolabında yirmi dakika dinlendirin.
Bir kapta ekmek kırıntılarını ve buğday ruşeymini karıştırın.
Buzdolabından çıkardığınız soğan halkalarını yoğurda, sonra ekmek kırıntılı ve ruşeymli karışıma batırın.
200 derecede ısıttığınız fırında yaklaşık 10 dakika pişirmeniz yeterli. 
Bir yüzü piştikten sonra diğer yüzünü de 10 dakika pişirebilirsiniz.

Uyarılar

İçindeki doğal yağlar nedeniyle tam tahıllar işlenmiş muadillerine göre çok daha çabuk böceklenir. Tam tahıllarınızın saklama koşullarına dikkat edin.
 

Aklınızda Bulunsun

Soğan, sindirim sorunu olan bebeklerde gaza neden olabilir. Ama öte yandan soğan bebeğinizin bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir sebzedir. Soğan hakkında daha fazla bilgiyi makalemizden edinebilirsiniz. 


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 18-24 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.