Yapılışı

Havuçları doğrayın. Karnıbaharın da yeşil yapraklarını koparıp, saplarını ayırın. 
Büyük bir tencerede sarımsak ve soğanı yağ ile soteleyin.  
Baharatları da ekleyip tavuk suyunu boşaltın. 
Karnıbaharı ve havuçları ekleyip hafifçe kaynatın.  
Yaklaşık 30 dakika içinde karnıbahar ve havuçlar yumuşak bir hale gelecek.  
Karnıbahar ve havuç yumuşayana kadar karıştırarak kaynatın. Yumuşayınca altını kapatın. Bir on dakika kadar bekletin. 
Blendırdan geçirin.

Püf Noktası

Daha kremamsı bir tat elde etmek istiyorsanız, çorbaya eklediğiniz tavuk suyunun iki bardağını sütle değiştirebilirsiniz. Yani dört bardak tavuk suyu, iki bardak süt koyabilirsiniz. Sütün neden olabileceği sindirim problemleri nedeniyle, Gurme Bebek 1 yaşından küçük bebekler için bu tarifi sütsüz uygulamanızı tavsiye ediyor.

Uyarılar

Bu tarifte sarımsak var. Bebeğinizin sarımsağı sindirebileceğinden emin değilseniz bu tarifi sarımsaksız olarak uygulayın.
 

Aklınızda Bulunsun

Ne yazık ki bazen sebze tadları bebekler ve çocuklar tarafından memnuniyetle kabul edilmezler. Minik gurmelere sebze sevdirmenin yolları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu linkte yer alan makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.


Yazar : Seda Sümer | Diğer Tarifleri
Seda Sümer 1976'da İstanbul'da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Sinema ve Televizyon eğitimini alırken eşzamanlı olarak NTV'de program prodüksiyonu yaptı. Mezun olduktan sonra Total Direct, Rafineri/Trafo ve Manadigital ajansları bünyesinde, ulusal markalara dijital pazarlama ve proje yöneticisi olarak 10 yıl boyunca hizmet verdi. 2 çocuğu var. Hem iştahsız kızına, hem de obur oğluna sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırabildi. Günde 27.000'i aşkın annenin ziyaret ettiği www.gurmebebek.com'un kurucusu. 2010 yılından beri bebek çocuk beslenmesi hakkında muhabirlik, yayıncılık, blogger'lık, yazarlık, TV programı yapıyor.
Diğer 8-12 Ay tarifleri Tümünü gör

Persentil Hesaplama

Persentiller, belli bir yaş grubundaki kız ve erkek çocuklarının kilo ve boy dağılımını gösterir. Persentil değeri, bebeğinizin yaşıtları arasında 100 kişi içinde sıralama yapılırsa boy ve kilosuna göre sıralamadaki yerini belirtir.